Obnova premera građevinskog reona
Kao i u oblasti premera vangrađevinskog reona MapSoft je uveo novine u sprovođenju obnove premera građevinskog reona tako što je, ostajući u okvirima postojećih propisa, maksimalno iskoristio prednosti koje sa sobom nose geoinformatika, aerofotogrametrija i globalno pozicioniranje (GPS tehnologija).
Korišćena metodologija u obnovi premera predstavlja kombinaciju sledećih metoda snimanja:
* aerofotogrametrijske metode,
* polarne metode i
* metode globalnog pozicioniranja.
Svi podaci prikupljaju se digitalno, sa centralizovanim sistemom prikupljanja podataka i upravljanja projektom. Kao osnovni softverski alat za prikupljanje podataka digitalnom fotogrametrijskom sterorestitucijom koristi se fotogrametrijska stanica PhotoSoft, dok se za unos podataka prikupljenih polarnom metodom i metodom globalnog pozicioniranja koristi MapSoft 2012. MapSoft 2012 se takođe koristi za dešifraciju na terenu, ali i za kontrolu prikupljenih podataka. Za jedan projekat se postavlja centralna baza podataka i svi korisnici bilo da rade na dešifraciji na terenu, da prikupljaju podatke kroz PhotoSoft ili MapSoft direktno rade nad podacima centralne baze podataka.
Akteri i tok podataka obnove premera građevinskog reona
Projekat obnove premera građevinskog reona sprovodi se kroz sledeće faze:
- dešifracija (definisanje topologije i približne geometrije sadržaja DKP-a i DTP-a na terenu sa prikupljanjem opisnih i kontrolnih podataka)
Dešifracija (geodetski stručnjak opremljen PC tabletom sa MapSoft 2012)
- pozicioniranje tačaka (snimanje tačnih pozicija svih dešifrovanih tačaka)
Pozicioniranje tačaka stereorestitucijom fotosignalisanih tačaka u PhotoSoft okruženju
- pregleda dešifracije (digitalne skice u PDF formatu direktno generisane iz centralne baze podataka). Po sadržaju i načinu prikaza odgovaraju klasičnim fotoskicama koje su manuelno iscrtavane
Digitalna fotoskica u Adobe Acrobat okruženju i primer upisivanja na digitalnu fotoskicu (dole)